077-4491150

ן
אופטימיזציית חילוף החומרים, פרק ב׳ מתוך שניים.

 

אנו ממשיכים עם רשימת הורמונים שורפי שומן, כאן הקישור לפרק א‘.


הורמון גלוקגון

הורמון גלוקגון מיוצר בתאי-אלפה של הלבלב ומשתתף בתהליך מטבולי של שריפת שומנים. פעילותו הפוכה מזו של אינסולין, כלומר הוא מפרק חומרים על מנת לספק אנרגיה הנדרשת לגוף.

לדוגמה: בצום ובפעילות גופנית אינטנסיבית רמת הגלוקוז בדם יורדת כתוצאה מהפרשת גלוקגון הגורם לכבד לשחרר את גלוקוז מגליקוגן (סוכר שנאגר בגוף, לא להתבלבל עם גלוקגון!) בשביל לשמור על רמת סוכרים יציבה בדם.

 בנוסף גלוקגון מפרק תאי שומן כדי לשחרר חומצות שומן וגליצרול. חומצות השומן הופכות בכבד לקטונים, שמשמשים כמקור אנרגיה לשרירים ולמוח. התהליך הזה נקרא קטוזיס.

החדשות הטובות הן שגלוקגון לא יכול לפרק שרירים כי אין לו קולטנים בשרירי השלד.

מה תומך בהפרשתו?

צום לסרוגין ופעילות גופנית בעצימות גבוהה תומכים בהפרשת גלוקגון.

טסטוסטרון

הורמון המין הגברי, המיוצר באשכים (אצל הנשים מיוצר טסטוסטרון בכמויות קטנות יותר בשחלות). תפקידו: מפתח דחף מיני, בונה מסת שריר ועצמות, שורף שומן. אצלנו הגברים רמת הטסטוסטרון מתחילה לרדת אחרי גיל 25 ובגיל 50 בערך נרשמת ירידה משמעותית.

מנגנון העבודה של טסטוסטרון עדיין לא ברור לגמרי, אבל ישנם כמה מחקרים שמצביעים על יחס בין נוכחותו לבין ההשמנה, כלומר אם רמת טסטוסטרון גבוהה, אחוז שומן יהיה נמוך יותר וההפך – טסטוסטרון נמוך גורם להשמנה.

מחקר: טסטוסטרון גורם לפירוק תאי שומן
https://goo.gl/hc88q5

מחקר: קשר בין טסטוסטרון נמוך לבין תסמונת מטבולית (סכרת, השמנה, תנגודת אינסולין)
https://goo.gl/QFgfFv


מחקר: שומן ממקור חיצוני (מזון) ורמה של טסטוסטרון. כאן אני ארחיב מעט כי זה חשוב באמת.
ב-1984 ב-Jutnal of Steroid Biochemistry פורסם ניסוי הבא: 30 גברים צרכו 40% מהקלוריות היומיות משומן מן החי בעיקר, אחרי זה במהלך 6 שבועות התפריט שלהם השתנה כך שכמות השומן ירדה ב-25%. רמת טסטוסטרון גם כן ירדה מ-22.7 ל-19.3 nmol/l.
https://goo.gl/NYGxPy

מעניין!

מה תומך בהפרשתו?

אימוני כוח פולבודי, ויטמין D וסקס, חברים.

אדרנלין

אדרנלין או אפינפרין מופרש על יד בלוטת יותרת הכליה במצבי לחץ ומצוקה, פעילותו מגבירה את קצב הלב, את לחץ הדם, רמת הסוכר, מרחיבה את כלי הדם, ממריצה את מערכת העצבים הסימפטית (תת מערכת עצבים אוטונומית שפועלת לתגובות מיידיות במצבי לחץ).

עכשיו אנחנו נכיר עוד משהו חדש: ליפאז הוא האנזים המופרש בכבד ומזרז את פירוק השומנים – מדובר בתהליך שנקרא ליפוליזה. האנזים הזה מופעל על ידי אדרנלין (אפימפרין) וגלוקגון.

שאלה: מה תומך בהפרשתו של אדרנלין?

תשובה: אימון מטבולי פולבודי בעצימות גבוהה.

סיכום.

הורמונים ששורפים שומן רגישים לנוכחותו של אינסולין, וזה אומר ששליטה באינסולין היא אחת הדרכים החשובות ביותר לשינוי שלכם.


עוד הורמון חשוב שמשפיע על אחוזי השומן הוא הורמון אסטרוגן שכמותו עולה עם הגיל ומשפיעה לרעה על הפרשתם של T ו-T3. על אסטרוגן נדבר בנפרד.


אני רק ממליץ – אתם מחליטים מה לעשות.

ההמלצה היא רק לאנשים בריאים באופן כללי, אחרת נדרש ייעוץ רופא מוסמך.